Mi a különbség a grafikus és az illusztrátor között?

A kreatív megjelenés elengedhetetlen egy márka számára. A világon már annyi grafikai anyag áll rendelkezésre, hogy Dunát lehetne vele rekeszteni, viszont a TE márkádnak mégis egyedinek kell lennie. Emiatt érdemes megbízni egy jó grafikust vagy illusztrátort, hogy előnyt szerezz a versenytársaiddal szemben és kitűnj a tömegből.
De mi van akkor, ha illusztrációkra van szükséged? Kit válassz – grafikust vagy illusztrátort?

A grafikai tervezés és az illusztráció szorosan összefonódik, nem csoda, hogy gyakran összekeverik őket.

Igaz, hogy mindkettő a vizuális kommunikáció területén dolgozik, de munkájuk célja,  fókusza és eszközei eltérhetnek.  Na, de nézzük is miben különböznek! 

A grafikus elsődleges feladata, hogy vizuális kommunikációt hozzon létre. Ez azt jelenti, hogy olyan tervezési elemekkel dolgozik, mint a színek, formák, betűtípusok és képek, hogy egy adott üzenetet hatékonyan tudjon közvetíteni. A cél az, hogy a grafikai elemek segítségével információt adjon át, legyen szó egy logóról, plakátról vagy weboldalról. Emellett fontos, hogy a grafikusok általában vektorgrafikákkal dolgoznak, amelyek méretezhetők és élesek maradnak bármekkora méretben.

 
Feladatai közé tartozik:
  • Logótervezés és arculattervezés: Egy vállalkozás  vizuális megjelenésének egységes kialakítása. Magában foglalja a logót, színpalettát, tipográfiát és egyéb grafikai elemeket, mint pl. névjegykártya, brosúra stb.
  • Marketinganyagok készítése: Plakátok, szórólapok, hirdetések.
  • Webdesign: Weboldalak vizuális felépítésének tervezése.
  • Csomagolástervezés: Termékek vizuális megjelenésének tervezése

A grafikusok jellemzően szoros együttműködésben dolgoznak marketingesekkel, cégtulajdonosokkal vagy olyan szakemberekkel, akik pontosan meghatározzák a projekt céljait. Egy jó(!) grafikus mindenképp egy előzetes megbeszélés, kutatómunka után kezdi el a projektet. Ugyanis ahhoz hogy megfelelően tudja közvetíteni egy vállalkozás üzenetét és megtervezni az arculatát, alaposan meg kell ismernie a vállalkozást. Olyan kérdéseket kell megbeszélni egy megbízás során, mint pl.: Mi a vállalkozás missziója, víziója, miértje? Ki a célcsoportja? Milyen értéket képvisel? Milyen hangulatot szeretne átadni? Milyen érzéseket akar kiváltani? stb. 

 
Oké, és mi a helyzet az illusztrátorokkal? Ők is ugyanúgy a vizuális megjelenésért felelnek, szeretnek rajzolni és kreatívak.. Mégis miben különbözik a feladatuk? 

Mi az illusztrátor feladata?

Az illusztrátor egy művész, aki az egyedi rajzok készítésére fókuszál, amelyek önmagukban is műalkotások, tehát nem csak 1 adott célt szolgálnak, hanem akár dekorációként is helyt állnak, mondjuk a falon. 🙂 Vizuális történeteket képes elmesélni az alkotásaival, amihez nagyban hozzájárul a saját stílus is. Olyan részletgazdag rajzokat alkotnak, amelyek illusztrációk lehetnek  könyvekben, magazinokban, weboldalon, plakátokon vagy akár videojátékokban is. Az illusztrátorok leginkább pixelekkel dolgoznak a részletgazdag megjelenítés érdekében.

Ezzel foglalkozom én is amire a saját vállalkozásomat, világomat (Tinartiát) építettem fel.

 
Feladatai(nk) közé tartozhat:
  • Könyvillusztráció: Mesekönyvek, regények vagy ismeretterjesztő művek illusztrálása.
  • Képregényrajzolás: Történetek illusztrálása rajzok formájában.
  • Konceptart: Filmekhez, videojátékokhoz vagy animációkhoz készült karakter- és világtervek.
  • Magazinillusztráció: Egy cikk vagy történet vizuális kiegészítése.
  • Plakátok, csomagolások, hirdetések kreatív elemeinek megrajzolása
  • Terülőminták tervezése, felületdesign alkotások
  • Egyedi elképzelések, műalkotások, portrék rajzolása
  • Matricák, képeslapok, egyéb termékek készítése

A megbízók gyakran a művész sajátos stílusa miatt keresik fel az illusztrátort és ezáltal a stílusára és elképzelésére bízzák a projektet. 

 

Hogy bonyolítsam egy kicsit a dolgokat: a grafikus tervezők lehetnek illusztrátorok is, és fordítva. Azonban az, hogy valaki grafikus, nem feltétlenül jelenti azt, hogy illusztrátor is. Ahhoz hogy valaki mindkettőhöz jól(!) értsen, egyformán kell tudnia tervező fejjel és művészi fejjel is gondolkodnia. Tehát nem árt, ha tud rajzolni a tervezés mellett vagy fordítva. 🙂 Gyakran fordul elő, hogy valaki inkább grafikus beállítottságú, mint illusztrátor, ugyanis jobban élvezi a vonalakat, formákat és a vektoros ábrázolást. 

Egyszerűen fogalmazva, a grafikai tervezést a kereskedelmi szempontok mozgatják, míg az illusztráció inkább művészi irányból közelít.

 

Bár a munkánk sokszor átfedésben van, vannak fontos különbségek amiket nem szabad figyelmen kívül hagyni, mint pl az, hogy:

A grafikus tervezők mások üzenetét közvetítik, más vállalkozások logóit tervezik, ezért a munkájuk ilyen esetekben „névtelen” marad. (a vállalkozások jóindulatán múlik, hogy adnak e a grafikusnak említést, köszönetet pl. a social médián reklámként) Az illusztrátorok viszont legtöbb esetben aláírják munkáikat, ami megerősíti szerzői jogi tulajdonukat. Ezzel biztosítják, hogy a munka az övék és a megbízó „csak” használati jogot kap az alkotásokhoz. 

 

Tök jó, hogy megtudtad miben különböznek, és esetleg arról infó, hogy hogyan egészíthetik ki egymást?

Még szép! Én azt vallom, hogy a legjobb a béke és az, ha nem egymás versenytársaiként tekintünk egymásra. A grafikusok segíthetnek pl. az illusztrációk weboldalon vagy kiadványokban való elrendezésében,  csomagolásokra való elhelyezésében. Az illusztrátorok pedig segíthetnek a grafikusoknak abban, ha kézzel készített rajzokra van szükségük a munkájukhoz. Vagy pl. könyvborító tervezésnél az illusztrátor megtervezi a rajzot, a tipográfiát és egyéb grafikai elemeket pedig a grafikus.

 

Én elsősorban illusztrátor vagyok, mint grafikus. Vannak esetek, mikor elvállalok logótervezést vagy arculattervezést, ha a projekt határozottan illik hozzám és a művészetemhez. Ha a megbízó inkább illusztráltabb logóra vágyik. Más esetekben, ha grafikai tervezésre kérnek fel, általában ajánlok magam helyett olyat, aki alkalmasabb a feladatra. 🙂 

 

Remélem tudtam segíteni abban, hogy tisztábban lásd a két szakma különbségeit. Biztosan fogok még írni bővebben az illusztrátorok munkájáról, mert ez az én szerelem szakmám és egész könyvet tudnék róla írni, de ne szaladjunk ennyire messzire és maradjunk egyelőre itt a blognál. 🙂 

 

Leave a Comment

Shopping Cart